Çilekli Pasta - Cake with strawberry sauce


Bu pastayı hazırlamak günlerimi aldı. Marketten aldığım ve son kullanma tarihi geçmemiş yumurtalar bozuk çıktı. Birkaç gün önceden kekini hazırlıyım dedim, kek tıkışık, katı bir kek oldu. Pişmesi uzun sürdü. İçini kesince tam bir hüsrandı. Sonra bir kek için daha yumurtaları çırpmaya başladım ki, yumurta akları bir türlü kar gibi olmuyor, cıvık kalıyorlar. Gidip başka biryerden yeni yumurta alıp, geri döndüm. Hemen çırpmaya devam ettim. Neyse ki, bu yumurtalar hemen kar kıvamına gelip, istediğim hamuru elde ettim. Hele fırından çıkıp, kestiğimde büyük mutluluktu. Pastayı hem annem ve anneannemin doğum günü için hem de hıdrellez pikniğimizde hep beraber yeriz diye hazırladım. Çilek mevsimi olduğundan, çilekli pasta yapmaya karar vermiştim. Sonuç güzel bir pastaydı, 16 yumurta harcamış olsam da, sorun yumurtadaydı.Bizim için keyifli bir pazar günüydü, herkes pastayı begenince bende emeğimin karşılığını almış oldum. Pasta kreması olarak, buttercream hazırlamaya karar verdim. Pastacılıkta sıklıkla kullanılan bu krema, pasta yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey oluşturabilmenize yardımcı oluyor. Krem şanti sevmeyenler için hafif ve kullanımı kolay bir krema. Bu kremayı cucake süslemede de kullanabilirsiniz.


Pasta Keki 
22 cm kek kalıbı için,
4 yumurta
1 su bardağı şeker,
4 yemek kaşığı nişasta,
1 su bardağı un,
2/3 çay bardağı ılık su,
1/3 çay bardağı sıvı yağ,

Bir kapta yumurta akı ile şekerin yarısını, diğer bir kapta ise yumurta sarısı ile şekeri iyice çırpınız. Kabartma tozu kullanmayacığınız için bütün kabarmayı yumurtadan sağlayacağız.
İkiside köpük köpük olup iyice çırpıldıktan sonra iki karışımı birleştirerek, su-yağ karışımı ve elenmiş un ve nişastayı yavaş yavaş ekliyoruz. Kabarmış, göz göz bir hamur elde edeceksiniz.
180 fırında 35-40 dk pişiriniz.Buttercream;
4 yumurta akı,
3/4 su bardağı pudra şekeri,
200 gr. tereyağ,

Öncelikle ben-mari usulü, yumurta akı ve şekeri karıştırarak, ısıtıyoruz. Kaynama noktasındaki suyun üzerinde, çelik bir kap içerisinde, yumurta akı ve şekeri çırparak 5 dk bu şekilde pişiriniz. Isıtırken biryandan da sürekli çırpmaya devam ediyoruz.

Ocaktan aldıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar çırpmaya devam ediyoruz. Sonra küp küp kestiğimiz tereyağını yavaş yavaş karışıma ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Tereyağ içinde tamamen eriyince, karıştırmayı bırakıp, buzdolabında 20-30 dk. bekleterek soğumasını ve kolay sürülmesini sağlamış oluyoruz. Bu kremayı pastayı tüketeciğiniz günde hazırlayıp, kullanabilirsiniz. Yumurtalı bir karışım olduğundan, 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Buzdolabından çıkınca, pastaya sürülmesi kolay bir krema oluyor.

Çilek sosu;
Aslında çilek reçelide kullanabilirsiniz. Ben az şekerli olsun diye, kendim sos hazırladım.
250 gr. çilek,
1/2 su bardağı şeker,

2-3 saat önceden çilekleri iyice yıkayıp bir tencereye alın ve üzerine şekeride ekleyip, biraz bekletin. Daha sonra biraz koyulaşana kadar yarım saate yakın ocakta pişiriniz ve arada 1-2 damla limon suyu sıkabilirsiniz.

Pastanın hazırlanışı;
İkiye kesilmiş pasta kekini süt ile iyice ıslatınız. Ben üstteki parçayı alta, alt tabanıda ters çevirip üst olarak kullanıyorum. Yukarıda kek tarifinden oluşan keki bıçak yardımı ile ikiye kesiyorum.

Islattığınız kekin üzerine çilek sosunu iyice yayınız. Çok kenarlardan başlamazsanız, kenardan akmasını engellemiş olursunuz. Üzerine buttercream in yarısını döküp, düz bir zemin oluşturarak yüzeyi kaplıyoruz. Kekimizin diğer parçasını da süt ile ıslatıp, kremanın üzerine kapatıyoruz. En üste de kalan buttercream i döküp, hem kenarlarını hemde yüzeyi krema ile kaplıyoruz. Kremayı sürerken tabağın etrafı batmaması için, tabanı yerleştiriken kenarların 2-3 cm genilşiğinde yağlı kağıt parçalarını yerleştirirseniz, işiniz bittiğinde onları çekip çıkarabilirsiniz.

Çikolatalı kaplama için, ben-mari usülü eritilen çikolata, krema torbasına ya da bir poşete konularak pasta üzerine rastgele sıkılırak, şekiller oluşturulur. Ben-mari eritirken, çikolatayı buzdolabı poşetine yerleştirdim ve içinde erittim, direk ısı almadıgı için poşet zarar görmedi. Bir ucunu keserek, pasta üzerine istediğim şekli verdim. Çilekleri de çikolataya batırıp, donduktan sonra pastanın üzerine dizdim ve üzerlerinden yine çikolata gezdirdim.
Not: Pastayı 2. denemem de çilek sosunu sulu bırakıp, keki ıslatmak istedim fakat fazlası alt hamuru tamamen çielk sosuna bulanmış şekerli bir hamur yapmıştı. Sosun reçel kıvamında koyu olmasına özen gösterin ve hamurun üzerine yayın.
Afiyet olsun...


This cake takes my days to prepare. I have bought a boz of egg from the market also I checked the expiry date but they are gone. First I prepare a cake with this eggs, but egg doesn't become like snow, during mixing they are liquid.I schocked but continue.. Result is awful.. I think, I put so much flour in the cake and started to make new one but egg yolk again doesn't turn to white.. At the end I bought new eggs..prepare new cake..result is perfect. Secret is the egg yolks and mixing them well.. I want to make a strawwberry cake for my mother and grandother birthday, also my husband and me arranged a picnic for May sith (at the biginning of summer), we can eat together in picnic. Everyone likes the cake and that makes me happy although the consumed 16 eggs.

It was a nice and pleasant day. I prepare buttercream for the cake. I has been used frequently in the pastry area and help to create smooth surface on the cake. I don't like the prepared whipped cream. It can be also used to decorate the cupcake. The cake is the same recipe with birthday cake with bananas and chocolate cream.

Cake Recipe:
It is for 22 cm cake mould,

4 eggs,
1 cup sugar,
4 tablespoon starch,
1 cup of flour,
2/3 small cup of water,
1/3 small cup of oil,

Mix the white of egg with a half of the sugar in a bowl, with an another bowl mix the egg yolks with the rest of the sugar. No baking powder is used in the recipe, all the swelling will be happened because of the mixture of eggs, so mix them separately and well.
Dressing the flour and starch in a bowl before added the mixture. Put together egg yolks and whites mixture together and mix little bit more, then add the oil and water mixture. Lastly, add slowly the starch and flour mixture into the other ingredients.
Preaheat the oven to 180°C and bake 35-40 minutes.Buttercream;
4 egg white,
3/4 cup of confectioners sugar,
200gr unsalted butter.

It is prepared by ben-mari style. First boiled water in a big pot then put the sauce pan(stainless stell) that egg whites and sugar put in it before. Then mix them continously during 5 min. Then cooled them to the room temperature and continue to mixing.

After cooling, add the unsalted butter that is cutted into the small pieces and add the mixture slowly and continue mixing. When all the butter melted in the cream, put the fridge for 20-30 min. Then it is easy to seperate it on the cake surface.

Strawberry sauce;
You can also use strawberry jam but I want to make less sugar sauce myself.
 250 gr. stawberry,
1/2 cup of sugar,

Before 2-3 hours ago, put the sugar on washed strawberries and wait. Then boiled themn slowly till it gets harder nearly 30 min., finally add 1-2 drop lemon juice. Don't forget to cool it.

Preparation of the cake;
cut the cakr carefully into 2 pieces. I used the bottom for the top. First sprinkle milk ont he surface of the cake till getting wet. Put the first bottom cake piece on the service plate, then pour the strawberry sauce on the surface, be careful about the edges that you can start 1cm inside the edges. Then, put the half of the buttercream on the sauce and place the top piece of the cake. Then add the rest of the buttercream and make smooth surface. To prevent to mess with cream around the service plate, put 2-3 cm greaseproof paper around the bottom cake, after you can easily get rid of it.

For the chocolate decoration, melt the chocolate by ben-mari style. Then dip the strawberries and cooled them. For the lines, I have melted in the pot the chocolate in a fridge bag. Ben-mari style prevents to touch the heat directly so nothing is happened the fridge bag. Then I make a small hole one side of the bag then make the crazy lines on it and arround the put the srawberries.

Not: I tried the cake second time and wanted to add some advices. Don't use liquid strawberry sauce, it makes the cake wet and sweety, it is not a good taste. Boiled the sauce till less water remains..
Bon Apetit..

Etiketler: , , , , ,