Çikolata Kremalı-Muzlu Pasta - Birthday cake with bananas and chocolate creamHayatta en önemli gün hangisidir, doğdumuz,yaşlanmaya başladığımız her doğum günü mü, evlilik ya da ilk tanışma.. neyi kutlamak istersek, onu milat kabul ediyoruz sanırım. Yine de doğum günlerinin kişiye özel olduğunu düşünerek, bugün senin günün olsun, ne istersen iste demeyi seviyorum. Eşimin doğum günü için güzel bir pasta hazırladım. Baştan sonra kendim inşa ettim pastayı. Çikolatalı sevdiği için, hamurunu sade hazırlayıp, üzerine çikolatalı krema hazırladım ve arasına muz koydum. Sonuç harikaydı..;) kendim yaptım diye değil..;)

Pasta Keki
4 yumurta
1 su bardağı şeker,
4 yemek kaşığı nişasta,
1 su bardağı un,
2/3 çay bardağı ılık su,
1/3 çay bardağı sıvı yağ,

Bir kapta yumurta akı ile şekerin yarısını, diğer bir kapta ise yumurta sarısı ile şekeri iyice çırpınız. Kabartma tozu kullanmayacığınız için bütün kabarmayı yumurtadan sağlayacağız.
İkiside köpük köpük olup iyice çırpıldıktan sonra iki karışımı birleştirerek, su-yağ karışımı ve elenmiş un ve nişastayı yavaş yavaş ekliyoruz. Kabarmış, göz göz bir hamur elde edeceksiniz.
180 fırında 35-40 dk pişiriniz.Pasta kreması
2.5 su bardağı süt,
3 yemek kaşığı nişasta,
3/4 su bardağı şeker,
1 yumurta,
50 gr. bitter çikolata,
2 yemek kaşığı kakao,
1 paket vanilya,

Öncelikle yumurta ve şekeri iyice çırpınız, içerisine nişastayı ve kakoyu da koyup karıştırmaya devam edin.
Kısık ateşte, karışıma yavaş yavaş sütü ekleyerek pişiriniz.
1-2 dk. kaynamasına izin verin ve ocaktan alırken, vanilya ve bitter çikolatyı ilave edin.
2-3 saat buzdolabında bekledikten sonra pastaya sürebilirsiniz.

Kekleri süt ile ıslattım. Birinci keki ıslatıp, üzerine kremanın yarısını döküp, üzerine muz dilimleri koydum. Sonra ıslattığım diğer kekide üzerine kapatıp, kalan kremayı üzerine ve yanlarına sıvadım.

Üzerindeki çikolata parçaları için, 100gr erittiğim bitter çikolatayı, ince bir tabaka halinde yağlı kağıt üzerine serip, donmasını bekledim. Buzdolabına koymayınız. Buzdolabında çikolata nemleniyor ve hoş bir sonuç olmuyor. Yağlı kağıdı bükerek içindeki çikolatanın parçalanmasını sağladım ve sonra pastanın üzerini süsleyip, pudra şekeri serpiştirdim.

Afiyet olsun..


Which day is the important day in the life? Birthday, the day that we start to get older, engaged,married, first meeting day, which one.. Important point is to celebrate, which one is excepted from us become milestone. I except the birthdays is important and special for the indivually. So, I prepare a cake for my husband. Cake is pure and the cream is his favorite with chocolate. I put some bananas in the cake. Result is perfect:) ofcourse not to be made of me:)

Cake Recipe:
4 eggs,
1 cup sugar,
4 tablespoon starch,
1 cup of flour,
2/3 small cup of water,
1/3 small cup of oil,

Mix the white of egg with a half of the sugar in a bowl, with an another bowl mix the egg yolks with the rest of the sugar. No baking powder is used in the recipe, all the swelling will be happened because of the mixture of eggs, so mix them separately and well.
Dressing the flour and starch in a bowl before added the mixture. Put together egg yolks and whites mixture together and mix little bit more, then add the oil and water mixture. Lastly, add slowly the starch and flour mixture into the other ingredients.
Preaheat the oven to 180°C and bake 35-40 minutes.

Chocolate Cream
2 + 1/2 cup of milk,
3 table spoon starch,
3/4 cup of sugar,
1 egg,
50 gr. bitter chocolate,
1 package powdered vanilla,
2 table spoon kakao powder,

Fistly, mix the sugar and egg well then add the starch and kakao powder that is dressed before.
Heat the ingredients while adding milk slowly inside and continue mixing.
Let the mixture to be boiled little time and later add the bitter chocolate and vanilla powder.
When it is cooled down enough, wait it in the fridge 1-2 hour. Then use it to cover the cakes.

Finally I get wet the cake surface with milk, then put the first one ads half of the cream and sliced bananas then add the wet the other cake on it. On the top, put the all cream then spread the surface.

For the chocolate slices on the top, 100 gr. bitter chocolate is melted by ben-mari style. Spread out it on a greaseproof paperand wait till to be dried. Eventually, curl the paper and create sliced bitter chocolate then decorate the top of the cake.

Bon Apetit..

Etiketler: , , ,