Halkidiki Gezi Notları - Sithonia Kumsalları - Beaches in Sithonia (Greece, Chalkidiki)


CHALKİDİKİ-SİTHONİA YARIMADASINDA NERELERDE DENİZE GIREBİLİRSİNİZ?

Bu sene bizim için tamemen deniz, kum, güneş, rakı ve balık.. tatiliydi.. Hal böyle olunca kumsalları atlamamak lazım.. Bir kaç kumsal tavsiyesi.. 4 senedir Halkidiki bölgesine tatile gidiyoruz:) İlk defa bu sene biraz rüzgarlıydı. Rüzgarın yönüne göre adanın etrafında tur atarak, sakin olan tarafta denize girdik. Rüzgar yoksa adanın her yeri çok güzel:)


Kalamitsi Beach : Kriaritsi Beach'ten yaklaşık 1 km daha aşağıda ve tabelalar ile rahatlıkla bulabilirsiniz. upuzun kumsal ve bir tarafta uzanan restorantlar ile hareketli bir kumsal. Bizim için asıl önem taşıyan ise, kumsaldan birkaç metre uzaktaki ufak adacık. Tamamen kayalık olan bu adanın etrafında maske ve palet ile tur atmak çok keyifli. Saatler geçirebilirsiniz. Beyaz kayalıklardan yansıyan ışıklar su altında inanılmaz bir dünya oluşturuyor. Etrafta gezinen türlü balıkların yanında, su altında kayalık oluşum aklınızı başınızdan alabilir. Deniz kestaneleri, su altındaki yeşil canlılar ve tarif edilmez bir dünya.. Kayalıklar su altında büyüleyici bir atmosfer yaratıyor.. Su altını seviyorsanız bu kumsal sizin için vazgeçilmezlerden.. Denizin içi tamamen kum..

Kalamitsi'den biraz daha aşağılara inerken, sağda çamların renginin değiştiğini göreceksiniz. Öyle güzel bir yeşile bürünüyor ki çamlar, büyüleniyorsunuz.. inanamıyorsunuz.. Açık yeşil, arabaya mis gibi kokular dolmaya başlıyor. Derken yol hafif dönüyor ve hemen yol kenarından inen patika yol ile denize ulaşmanız mümkün.Porto Koufo Beach : Denize neredeyse sıfır olan bu kumsal hem sakin olduğu için hemde denizi ile çok keyifli kumsallardan biri. iki dağın arasında kalan deniz her daim sakin ve temiz.. Sahilin ilerisindeki, restorantlarda yemek yiyebilirsiniz. Yolun hemen karşısında da yol kenarında bahçe içinde harika bir restoran var, çalışanları çok eğlenceli.. Denize geri dönersek, giriş kısmı kum ve birkaç adım sonra 1 m civarında bir kayalık alan var ve burayı geçtikten sonra, masmavi sulara bırakıyorsunuz kendinizi. Kayalık bölge sayesinde de deniz altındaki dünyayı açılmadan seyretme şansınız var. Yarım metrede birsürü balık görebilirsiniz. Deniz çarşaf gibi ve huzur dolu. Çok çabuk derinleşiyor ve denizdeki koyu mavi öyle güzel anlatıyor ki  derinliği..
Şimdi yönümüzü değiştiriyoruz. Sarti'nin yukarısına Vourvouru'ya dogru hareket ediyoruz.


Potakalli - Orange Beach : Çamların altında büyüleyici bir kumsal daha. Öncelikle çamların arasından geçiyorsunuz ve arabanızı buraya park edebilirsiniz. Kumsal oldukça dağınık ve kumsalı oldukça kısıtlı. ama kayalıkların üzerinde güneşlenmek harika. Kayalıklar neredeyse kumsal görevi görüyor ve herkes biryerlerde güneşleniyor. Bizde kendimize güzel bir taş bulup yerleşiyoruz. Tepeden denizi seyretmek harika. Sıkıldığınız zaman ağaçların arasında Frappe içip, birşeyler atıştırabilirsiniz. Denizin rengi harika, turkuaz ve mavinin her tonu mevcut. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer..


Vourvourou'yu geçen sene sevmemiştim, bu sene ise en sevdiğim yer oldu:D aslında kumsalını.


Karidi Beach : Bu kumsalı yoldan geçerken keşfetmeniz zor. Vourvourou'nun içerisine girdikten sonra Sarti yönünden ilerleyince kumsalı bulabilirsiniz. Yine çamların arasından denize açılan bu kumsal oldukça büyüleyici. Hem piknik yapıp hemde denize girmeniz mümkün. İçiçe geçmiş 3 adet yarım daire şeklinde kumsal var ve uç kısımları kayalık olup, kenarları hep kumsal. Özellikele ortada kalan geniş kumsal ve deni harika.. uzun süre derinleşmeyen derin, hem çocuklar hemde sizin için çok keyifli. Kum beyaz ve öyle ince ki.. Ayağınızın altında o dokuyu hissediyorsunuz. Tertemiz, masmavi rengarenk bir deniz.. Kumsalın kayalık ksıımları da var buralardan denize girip, canlıları seyredebilirsiniz. Bütün tatili bu kumsalda geçirdik diyebilirim. Deniz harika ve gördüklerinizle büyüleniyorsunuz. Kendinizi kaybediyorsunuz. Suda kalmaktan parmaklarım buruşuyor ve su sıcak olmasına rağmen üşüyüp, ellerim hisssizleşene kadar çıkmıyoruz! Balıkların peşine takılıp, denizin içerisinde geziniyoruz.

Birbirine bağlı 3 koydan oluşuyor. Koylardan biri yazlık evlerin ön tarafında kalıyor, biraz kalın kumlardan oluşuyor. Ortada kalan koy, incecik beyaz kumlara ev sahipliği yapıyor. Çocuklu ailelerin tercihi. Hem kum çok güzel hemde deniz orada dalgasız ve su seviyesi çok alçak. Üçüncü koy ise, kayalıklardan oluşuyor, deniz hemen derinleşiyor ve snorkellig için güzel bir koy. Çam ağaçlarının altında uzanıp, masmavi denizi izlemek büyük keyif verici. Bu koyda gün batımı ayrı bir güzel. Güneş tam karşınızdan batarken, çamların arasından kızıllığı izlemek. Bu koyun yeri ayrı.


Vourvouru'nun yapısı biraz ilginç ve denize girmek için farklı yerler mevcut. Ayrıca kamp kurabilirsiniz. İlk gittiğimizde burayı bir türlü sevememiştik, keşfedememişiz:)


Talgo Beach : Burası özel bir beach ve kumsalda çok güzel bir cafe ve cafe'ye ait şezlonlar mevcut. Burası sanki özellikle çizilmiş ve ayrılmış yeşillikler içerisinde çok güzel bir kumsal.. Bütün gün burada vakit geçirip, şezlonglarda Frappe ile denizin keyfini çıkarabilirsiniz..

Lagonisi Beach : Vourvourou dan yukarı doğru çıkarken, tabelası görülüyor. Evlerin arkasında güzel bir koy. Koyun kıyısında beach bar var ve denizden biraz içeride kalıyor, şezlongları hem çamların altında hemde açık alandalar. Biraz ilerisi de halk plajı. Kumsaldan ufak bir kum tepesi ile kayalık ufak bir adaya çıkabiliyorsunuz, görsel olarak harika.

Kalogria Beach: Nikiti'den Neos Marmarasa giderken yol üzerinde. Kumsalda Mango Bar ve ona ait şezlonglar var. Güzel keyifli bir beach bar, otopark ücretsizsadece şezlong için 3 euro ödüyorsunuz. Deniz harika. Hemen yakınında yüzerek gidebileceğiniz ufak bir kayalık var. Oraya yüzene kadar, bembeyaz kumlardan masmavi sularda derinliğer doğru yüzüyorsunuz. Deniz çok sakin ve çocuklar için çok uygun bir kumsal. Kumsal çok uzun bir tarafında yine otele ait şezlonglar var. Daha ilerisi yine halk plajı. Çamların altına çocuklu aileler kuruluyor. Aynı zamanda burada günlük dalışa gelen iki farklı dalış okulu oluyor. Dalmak isterseniz bu kumsalda dalış yapanları görebilirsiniz.

Ağustos, 2017

Etiketler: , , , , , , , , , , ,