Minik Öyküler

Bu şehir..

12:02 yesimdusova 7 Comments


Siz bu şehirde hiç yeşil görebilyor musunuz? Burası tahmin etmek zor olmadığı gibi İstanbul.. Yeşil görebilmek için, camdaki saksılara bakmak gerekiyor. Evden çıkıp biraz yürüyeyim derseniz, insan kalabalığından ve araba trafiğinden kurtulamazsınız. Evinize yakın parkta, sadece çocuklar için ufak birkaç salıncak..ağaç mı.. bu şehirde gözünüze çarpacak en son şey.. Bu şehir betonlaşıyor.. AVM lerde sıkışıp kalıcaz..


"Birden arkalarındaki fren gıcırtısıyla ürperdiler. Deminki çocuk tekerleklerin yanına eğilmiş topunu alıyordu. Arabanın ön penceresinden uzanmış bağırıyordu:
"-katil olacağız be. Yok mu bu piçin anası?" Bıyıklıydı.
Birkaç kişi koşuştular. Bir kadın çocuğu dövdü. Dayak yiye yiye bu şehirde yaşamayı öğrenecekti. Hep tetikte olacaktı. Yasaktı dalgınlık. Daldı mı,büyük şehir insanı kornalar, çanlar, küfürler, gıcırtılar, çarpmalarla kendine geliyordu."
Yusuf ATILGAN - Aylak Adam

Sabah otobüste bu satırları okurken gözüm otobüsün camından şehre kaydı. Hepimiz telaş içinde koşturuyoruz.Yine de yetişemiyoruz, bu şehirde çok yoruluyorum, akşam hemen oluyor, gün doğarken kalkma gereği hissediyorum. Tembellik yapmama izin yok gibi.. Hepimiz bu şehirde birilerine çarpmadan yürümeyi, sana çarpanlara karşı sert bir şekilde ayakta durabilmeyi, güçlü olmayı, ezilmeye saniyeler kala yaşadığımız anlarda öğrendik. Kazık yedik, pazarlık yapmayı öğrendik. Düştük, acımadı ki demeden kalkmayı, gülüp, yola devam etmeyi öğrendik. Otobüs kapılarında sıkışa sıkışa, birbirimizi itip, otobüste oturabilmeye kadar ilerledik.. Trafikta kaldık, alternatif yollar geliştirdik. Ordan kaçtık burdan kaçtık.. Bu şehirde yaşamayı öğrendik..

7 yorum:

 1. Merhabalar,
  Canım bloğunu çok beğendim ve takibe aldım. Bana da beklerim. Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 2. Ve şimdi yeşil göremediğin kentin don kalan yeşillerine sahip çıkmaya çalışan halka biber gazı cezası..

  Sona kalanları da kaybedeceğiz..

  YanıtlaSil
 3. birileri para kazansın diye işte !!!

  YanıtlaSil
 4. üffff yaaa bize biraz doğa lazım.
  doğallık lazım yaa.
  :)

  YanıtlaSil
 5. Trabzon gibi bir yeşillikten çıkıp burda okul okumak hayli zor olmuştu.. bizim insanımıza sinirli asabi derler ama sinirimizi o yeşil alır, bir ağaç altında iki oturursun uçar gider asabiyetin.. İstanbulun heryerine ağaç orman park lazım ! 24 saat yetmiyor bu şehre..

  YanıtlaSil
 6. yoksa bütün bu direniş senin bu yazından sonra mı başladı ;)

  YanıtlaSil
 7. aynen dediğin gibi; biraz da böyle... http://www.youtube.com/watch?v=oK1FrKlEcY4

  YanıtlaSil