Ispanak rulo - Spinach roll

Çocukların ıspanak sevmediğini söyleyip dururlar..Temel Reis vardı zamanında, hala var biryerlerde belki de, artık çizgi filmler değişti, çocuklar youtube dan izler oldular.Sabah 7 de kalkardım çizgi film izleyebilmek için, şimdi bütün gün yayın yapan kanallar var. Ispanak yiyip Temel Reis kadar güçlü olmayı, Safinaz'ı Kabasakal gibi kötü adamların elinde kurtaracağımızı sandığımız o günlerde ıspanak zorunlu bir yemekti. Konserveden çıktıgını hiç görmedim çizgi filmdeki gibi ama hep severek yedim. Şimdilerde de yıkaması dışında kendisiyle bir sorunum yok.. Geçen sefer manavdan alırken, öyle güzel ve temizdiler ki, şaşırmıştım, manavda al vazoya koy diye takıldı. Çiçek gibiydiler. Tabii yedik:) Bu tarifte çok baskın  ıspanak tadını almıyorsunuz, kek kıvamında, hafif, yağsız bir yemek.. Sofrada hem renkli durur hem de vitaminli..
 
Malzemeler;
1 kg ıspanak,
500 gr. süzme yoğurt,
2 orta boy soğan,
3-4 diş sarımsak,
2 adet közlenmiş biber,
4 adet yumurta

İç hazırlama;

500 gr. süzme yogurdu, 2 diş ezilmiş sarımsak ile karıştınız. Soğuyan hamurunuzu açıp içerisine düzgünce sürünüz, üzerine közlenmiş kırmızı biberleri kesip, heryerine yayınız, daha sonra hamuru tekrardan rulo yapıp, soğumaya bırakınız.

Afiyet olsun.. 


It is generally said children don't like spinach. There was a cartoon, Popeye, may be still exist but children starts to watch the cartoon on youtube. I woke up at 7 to watch but today there is special channels. We think about to eat spinach to look like Popeye and to protect Olive Oyl from rude people like Bluto, that time it was an obligation to eat it. I have never seen spinach in a can like the cartoon but I like eating it now. Actually I Don't have any problem with spinach without washing them. Last time, when I bought it, they are so clean and nice, greengrocer told me tak at put them into the vase. Of course they are in the stomach:) his recipe doesn't include the spinach characteristic taste, light and delicious.. It seem colourful in the table and include vitamin..

Ingredients;
1 kg  spinach,
500 gr. strained yoghurt,
2 middle onion,
3-4 clove of garlic,
2 roasted red pepper,
4 eggs
Filling ingredients;

Mix the 2 clove of garlic with strained yoghurt. Then, open the roll and spread the yoghurt mixture in it. Cut the peppers and spread on it. Finally make a nice roll again, then leave to cool.

Bon Apetit..

Etiketler: , , , ,