Domates soslu fesleğenli makarna - Pasta with tomato sauce and basilikumBir pazar kalsiği mutfağa girmek artık. Bu hafta mutfaktaki vaktimi fazlasıyla doldurmuş olsam da, söz konusu açlık olunca durum değişiveriyor.. helede güzel birşeyler yiyelim, lezzetli olsun ama kolay olsun. ondan olsun ama bundan olmasın..Sen bunu koydun mu içine derken..keyifli bir akşam yemeği..

Aylar önce diktiğimiz fesleğen tohumlarımız, çıktı ve baharın tatlı sıcaklığı ile hızla büyüyorlar. Bazıları daha geriden yetişse de, camın önündeki saksıdan onları kesip, yemeğe ve salataya koymaktan büyük keyif alıyoruz. Başta yiyemeyeceğimi düşünsemde, bir kere tadınca, organik tarıma başlayasım geldi.Malzemeler;
250 gr. makarna,
6-7 adet kurutulmuş domates,
2 diş sarımsak,
2 yemek kaşığı domates salçası,
1 yemek kaşığı biber salçası,
2.5 su bardağı domates suyu,
50 gr. kaşar peyniri,
Baharatlar(nane, kekik, biberiye, taze fesleğen)

Öncelikle kurutulmuş domatesleri biraz suda bekletip, ufak ufak kesiniz. Bir kağıt havlu ile kuruladıktan sonra, yağ koydugunuz bir tavada, kurutulmuş domates, ince kıyılmış sarımsak ve baharatları (nane, kekik, biberiye) kavurunuz. Sarımak kokusunu almaya başlayınca, biraz domates ve biber salçası ekleyiniz. Üzerine domates sosunu ve baharatları ekleyip, ocakta biraz fokurdamasına izin veriniz.

Diğer tarfta haşlağınız makarnaların suyunu süzüp, hazırladığınız sos ile iyice karıştırınız. Daha sonra karışımı bir fırın kabına boşaltıp, üzerine fesleğen yapraklarının bir kısmını koyup, 170 C de 10 dk. pişiriniz. En son rendelenmiş kaşar peynirini ekleyip, fırında erimesini bekleyiniz. Servis yaparken, soğuduktan biraz sonra tekrar fesleğen yarakları ile süsleyebilirsiniz. (Çok sıcakken koydugunuzda, yapraklar suyu çekip, siyah görünüme kavuşuyor.)

* Domates sosu olarak, anneannemin yazdan hazırladığı harika, domates sosunu kullandım.

Afiyet olsun..


It become a traditional day, to cook something on the kitchen on sundays. Actually, I have finished my time on the kitchen for these week, but if the subject is food and eating, everything is changed. While we are trying something and adding, we enjoy to spend time together.

We have planted basilikum in front of our window. I have never thought to take care of some plants but we did it. They become wonderful with nice, sweet spring lights. Some of them comes back bu not important. We like them and use in the salad. We have a small garden.:) This weeks food is pasta.Ingredients
250 gr. pasta,
6-7 pieces dried tomatoes,
2 cloves of garlic,
2 tablespoon tomato paste,
2 tablespoon pepper paste,
2.5 cup of tomate sauce,
50 gr. cheese(parmesan)
Spices (mint, thyme, rosemary and fresh basilikum leaves)
Firstly put the pasta to boiled. Then slice the waited in the hot water dried tomatoes into thin slices. Put oil in a pan and roasted the dried tomatoes with sliced garlic. Later add the tomato and pepper paste, finally put the tomato sauce and spices and boiled the mixture.

Remove the water from the paste then mix the prepared special souce. Put them in a ovenware, then waited in preheated 170 C oven at 10 min. Finally add the some of the basilikum leaves and cheese on it then wait till cheese are melting. While serving add the fres other basilikum leaves on it. (Basilikum leaves absorbs the water and turn the colour to black)

Bon Apetit..

Etiketler: , , ,