Çikolatalı Kurabiye - Cookies with chocolate

 Tatlı, acı, siyah, beyaz çikolata.. vazgeçilmez ve karşıkonulmaz lezzet.. İster içecek olsun, ister eritilsin, ya da kalıp halinde pakette.. Nerde, nasıl oldugunun bir önemi yok. Hemen kokusunu almak mümkün. Ağızda eriyen bir parça çikolatanın verdiği haz bambaşka. Ayrıca almanca söylenişini çok severim "Schokolade" (şokoladı). Sürekli çikolatanın kilo aldırdığını düşünüp, uzak dururuz. Oysaki, hergün bir parça bitter çikolata yemenin faydalarından sürekli bahsederler. Bitter çikolata daha fazla kakao kuru maddesi içerdiği için, diğer çikolatalardan daha faydalıdır.

Çikolata da bulunan phenethylamine (PEA) sinir sistemini uyararak, insanı sakinleştirir ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Aynı zaman da serotonin seviyesini arttırarak, mutluluk hissi uyandırır. O zaman bir parça mutlu olmaya ne dersiniz?

 
Bu kurabiye hamuru da, yoğun çikolatalı ve çikolata kadar cezbedici. Daha hamuru hazırlarken, büyük keyif aldım. Yumuşak ve lezzetliydi. Daha önce böyle bir hamur görmemiştim. Sabah sabah pişirip, annemlere götürürken, kutunun içinden yayılan harika kokulara yolda dayanamadık. Tabi pişerirkende mükemmel bir çikolata kokusu sarıyor evi..

Malzemeler:

200 gr. bitter çikolata (%60 kakao içeren)


100 gr. tereyağ,
2 yumurta,
1/2 su bardağı toz şeker,
3 yemek kaşığı süt,
1 yemek kaşığı kakao,
1+3/4 su bardağı un.
1 paket kabartma tozu,
1 paket vanilya,

Öncelikle çikolata ve tereyağı ben mari usulü eritilir. Bu sırada çikolatanın nemlenmemesine çok dikkat ediniz. Çikolatanın içersine su karışması, çikolata için iyi değildir. Bu yüzden üzerini kapakla kapatabilirsiniz.
Bir kapta yumurtanın akı ile şekerin yarısını yumurta akları kar kıvama gelene kadar çırpınız. Ayrı bir kaptada yumurta sarısı ile kalan şekeri iyice çırpınız. Karışımı bir kapta birleştirerek, içersine süt, kakao ve ben mari usulü erittiğimiz çikolata ve tereyağ eklenir. Elenmiş un ve kabartma tozu ile vanilya karışıma yavaş yavaş karıştırılarak eklenir. 
Hamurun kendini çekmesi için 1 gece buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir. Ertesi gün, ufak toplar halinde yuvarladığınız hamuru pudra şekerine bulayarak, tepsiye diziniz. Dondurma kaşığı kullanarak hepsini aynı boyda yapabilirsiniz. Kurabiyeler kabarıp, çatladığı için topları ufak yapmaya özen gösteriniz. Daha sonra 170°C de 10 dk pişiriniz.

Afiyet olsun..
Sweet, bitter, dark, white chocolate.. irrevocable and seductive taste.. It can be liquid, or melted or package.. How or what is not important. perceive the smell ofchocolate. A little bit melting chocolate on the tongue can be indulged. Also I like the pronunciation of German word "Schokolade" (şokoladı). People think chocolate gains weight. Actually, it is advised to eat a piece of chocolate every day is useful. Bitter chocolate includes more kakao powder so it is more useful.

Chocolate includes phenethylamine (PEA) that affects the nervous system to be made people calm down and feeled better. Also, increase the amount of serotonin and gives happiness. What do you think to be happy?


I like the dough of this recipe, much chocolte and charming. I enjoy when I preparing the dough. Soft and delicious. I have never seen before like this dough. When we were cooking them, smell is fantastic and irresistible. I prepared a box for my mom but in the way I can't stand the smell.

Ingredients:
200 gr bitter chocolate (%60 Kakao include),
100 gr unsalted butter,
2 eggs,
1/2 cup of sugar,
3 tablespoon milk,
1 table spoon kakao powder,
1+3/4 cup of flour,
1 package baking powder,
1 package of vanilla.

Firstly, melt the butter and chocolate by ben-mari style. At that time be careful about the moisture to mix with chocolate. If you close the pan with a cover to avoid the damp from the chocolate.

In a bowl mix the egg white with a half of the sugar and in an another bowl mix the egg yolks with the rest of the sugar. Mix both mixture and add milk, kakao powder, mixture of chocolate and butter that are melted before. Finally add the sieved flour, backing powder and vanilla in the mixture slowly.

It is important that th dough shpuld be waited in the fridge during one night. another day, make small ball then roll them in a powdered sugar then put in the baking tin. If you can use the ice-cream spoon, all of them can be the same size. Finally, preaheat the oven to 170°C and bake 10 minutes.

Bon Apetit..

Etiketler: , , , , , , , , , ,