Nar ekşili pilav - kremalı mantarlı tavuk eşliğinde - Rice with pomegranate syrup and creamy mushroom chicken


Koşuşturmaktan, eve geç gelip, hemen atıştırmaktan, keyifli bir yemeği özledim. Cumartesi gününü mutfağa ayırarak, keyifli vakit geçirdim. Yemek,pilav ve tatlıdan oluşan menüde, uzun zamandır yapmayı planlayıp birtürlü yapamadığım narekşili pilav yaptım. Geçen yıldı sanırım, Refika'nın mutfagında izleyip yapmıştım. Evdekiler hafif tatlı ve ekşi tadından fena değil geçiştirdiler. Farklı lezzetlere açıksanız, güzel bir pilav. Buzdolabında bunun için 1.5 aydır bekleyen bir nar vardı. Hiç bozulmamış, kabugu biraz sertleşmiş ama başka bir değişim yok.

Pirinci 1 saat önceden sıcak su ve biraz tuz ekleyerek, kapalı bir kapta kabarması için beklettim. 1 bardaktan hazırladığım pirinci, tereyağ ve zeytinyağı karışımında tane tane olana kadar kavurdum. Biraz zencefil ile demlediğim(1-2dk acısını salmasını istemedim) 1.5 bardak su, 3 yemek kaşığı nar ekşisi ekleyerek, pirinçler suyunu çekene kadar pişirdim. Demelenmeye bırakırken de üzerine biraz dereotu yaprakalrı serperek, demlenmeye bıraktım. Ayıkladığım narları servis yaparken tabağa ekledim. Ben tuzunu fazla kaçırmışım, tavsiyem çok az tuz koymanız, hafif ekşi ve tatlı tadın önüne geçmesin.

1 bardak pirinç,
1.5 su bardağı su,
3 yemek kaçığı nar ekşisi,
1 nar,
biraz dereotu.
ufak bir parça zencefil

Kişi başı yemek hazırlayıp sunmayı seviyorum, hatta her tabaga insanların sevdiği baharatları kullanrak karışım yapmayı, kişiye özel pişirmeyi. Muffin sevgimde bundan kaynaklanıyor sanırım:) Yazın yediğimiz, daha öncede denediğimiz Osmanlı tavuğu(kremalı-mantarlı tavuk) için, ince ince doğradıgım soganları tavada karamelize edip,dolmalık fıstık ve jülyen doğranmış tavuk göğüslerini ekledim. Mantarlarıda ince ince doğrayarak tavaya ekledim. Yüksek ısıda, et ve mantar suyunu çok salmasın diye pişirdim, en son jülyen doğranmış biberleri ve kremayı ekleyip, 1-2 dk daha ocakta bıraktım. İçine yarım çay kaşığı köri, kuş üzümü ve bol karabiber ekledim, biraz lezzet versin diye. Servis kaplarına aldığım karışımın üzerine kaşar rendeleyerek, 180 oC fırında kaşarlar eriyene kadar beklettim.


Tavuk göğsü,
200 gr. mantar,
40 ml krema,
1 etli kırmızı biber,
1 adet beyaz soğan,
1 tatlı kaşığı dolmalık fıstık,
1 tatlı kaşığı kuş üzümü,
1/4 çay kaşığı köri.

Mutfakta pişirmekten çok, onların fotoğraflarını çekmeyi, aşama aşama değişimleri görüp, öğrenmeyi çok seviyorum. Kendim için yeni bir süreç, kendi mutfağımda, kendi beğendiğim lezzetleri, kendi damak tadıma uygun bir şekilde yorumlamaya çalışıyorum. Tatlı modifikasyonumu sonraya bırakıyorum, hemde güzel bir kurabiye tarifi denedim. Güzel bir haftasonuydu.. Herkese güzel bir hafta diliyorum..

In the weekend, I generally cook to be full but I miss to spend time in the kitchen. Saturday, it was the day, I'm satisfied with the menu (Rice with pomegranate syrup and creamy mushroom chicken). There was a pomegranate in the fridge since 1.5 month. Only the cover of pomegranate was hard, the other sides are fresh. Last year I think, I watched the pilaw in TV programm, Refika and did it. If you are opened new taste, it is good.
I have used 1 cup of rice that is roasted with the mixture of olive oil and butter. I prepared 1.5 cup (it is the same that you used to measure of rice) of hot water and drew the ginger 1-2 min. I added 3 table spoon pomegranate syrup inside it and added on the roasted rices. It is boiled till, it has spongy form and boiled down the all water. Add the washed dill on the rice and close the pot with a napkin and close the cover. I should be waited 10-15 min. When you are serving, add the pomegranate on the pilaw. I advice ass the salt less, because the taste is sour and sweet.

1 cup of rice,
1.5 cup of water,
3 table spoon pomegranate syrup,
1 pomegranate,
dill,
small piece of ginger.

I like prepare personalize food, also put the different species each plate how people like it. Because of that I like muffins:D We ate in summer time a delicious meal it is named as Ottoman chicken (creamy mushroom chicken). First cut the onion long pieces and roasted in the pan with pine nuts. The chicken breast is cut into long pieces (julienne style) and roasted with the onion. Then thin sliced mushrooms is added. I roasted them high fever not to leave the water. ,Finally, the pepper again is cutted into long slices(julienne style) is put. Put in the cream over the ingredients and boiled 1-2 min. Let add the curry powder,currant and black pepper powder. Serve the mixture in the small pots, grate cheese to cover the pots and put them in the furnace at 180 oC and waited till melting the cheese.

chicken breast,
200 gr. mushrooms,
40 ml cream,
1 red pepper,
1 onion,
1 teaspoon  currant,
1 teaspoon pine nut,
1/4 teaspoon crurry powder.

Most of the time I enjoy taking photos of meal more then cooking. To see the steps and changes and learn more about cookin is very enjoyable. I is a new time for me, in my own kitchen with liked tastes recook the meals depens on my own taste. I left the dessert recipe later, actually it is modification of a dessert. I also cooked a delicous cookies. It was a nice and enjoyable weekend. Have a nice week..

Etiketler: , , , ,