Mini kahvaltılık pizza - Galette


Merhaba, sabah kahvaltılarından vazgeçemiyoruz. Keyifle öğlene kadar hazırlayıp, karnımız zil çalar bir halde, yemeye başlıyoruz. Hem görüntüsü hemde pizza gibi lezzetiyle, galette kahvaltılar için keyifli bir alternatif. Cafe fernando'nun blogunda gördüğüm bu fikri çok beğendim. Kiş yapmak için hazırladığım tart hamurunun bir kısmınıda bunun için kullandık. Eşimle beraber hazırlarzen çok keyif aldık.

Bu malzemelerle 2 tane 21*17 ölçülerinde galette ve ufak tepsi ile tart hazırladım. Sadece galatte denemeniz için tarifin yarısını kullanabiirsiniz.

Malzemeler;

250 gr. tereyağ,(küp halinde kesilmiş) (paketi bölmek istemedim:))
2.5 su bardağı genel amaçlı un,
6 yemek kaşığı buz gibi su yada süt
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker

Tart hamuru hazırlarken, en önemli nokta bütün ürünlerin soğuk olması, tereyağını küp küp doğrayıp, buzdolabına kaldırın. Hamuru hazırlarken,elde yoğururken mümkün olduğunca parmak uçlarınızla yoğurmaya özen gösterin ki, yağ eriyip hamuru cıvıklaştırmasın. Hamuru yoğurmak oldukça zor, bu yüzden fazla yapıp bölüp, dolapta saklmayı tercih ediyorum. Un ve küp küp kestiğiniz tereyağını iyice harmanlayın. Hamur parça parça olucaktır endişe etmeyin, yavaş yavaş su ekledikçe biraraya gelicektir. Her noktada yağ ve un homojen olarak dağılmalıdır. Suyu içine yavaş yavaş, hamura yedirerek koyunuz. Hepsini birden koyarsanız, hamurunuz cıvıklaşabilir. Hamur normal bir hal alana kadar karıştırın, çok fazla yoğurmanıza gerek yok. Önemli olan hamuru toparlamak, su miktarınız bu yüzden değişebilir. Malzemelerin ve ortamın ısısına göre, değişkenlik gösterebilir. İşlemleri hızlıca yapmakta fayda var. Sonra hamurumuzu streç filme ya da yağlı kağıda sarıp buzdolabında 1 saat dinlendirin. Eğer fazla hamur yapıp saklamak istersenizde derin doruncuda 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.


Hamuru buzdolabından çıkartınca isteğiniz boyutlarda açın (kolay açabilmek için iki yağlı kağıt arasına koyarak deneyiniz.) ve kenarlarını 1 cm genişiliğinde içeriye doğru kapatın. Hamurunuzu çatalla delmeyi ve fırına atarken içine ağırlık koymayı unutmayınız. Hamurun fırında kabarmasını engelleyecektir. 170 derecede 10-15 pişiriniz.

Fırından çıkınca içine yumurta sarını koyup, etrafını çeçil peyniri, kaşar peyniri, zeytin,domates,biber.. ne eklemek isterseniz yerleştirip, tekrar fırınlayınız. Fırında peynirler eriyip, yumurta pişine kadar tutmanız yeterlidir.


Afiyet olsun..


Hello, we can't give up enjoying the breakfast. We prepare in high spirit, then start to eat nearly we are starving. Both the image and taste of the galette, it a good alternative for the breakfast. I saw the idea in Cafe fernando blog and like it. I have used the piecrust that I prepare for making quiche.We enyoy with my husband during the cooking.

I prepare 2 pieces 20*17 cm galette and one small pie with this ingredients. If you want to just try galette, you can use half of the ingredients

Ingredients;

250 gr unsalted butter
2.5 cup all purpose flour,
6 table spoon ice water or milk
1/2 tea spoon salt
1 tea spoon sugar

The important point for preparing a piecrust, all the ingredients should be cold. First cut the butter into the small pieces and put the fridge. When you are using your hand, be careful not to gras in the hand tto dough, use figertip. Because butter can be melt in your hands. It is very hard to prepare this dough, so you can split the dough and hide in the fridge.

Put in the bowl butter that is cutted before and flour, mix both of them and crush the butter and flour together, add the ice-cold water or milk slowly. Important thing is to bring all the ingredients together, when your dough is ready, wrap the dough with cling film and put it in the fridge during 1 hour. You cand hide the dough in the freezing during one week.

For rolling out the roll, put it between two pieces of greaseproof paper. It is cold and hard to roll out. You can decided the size of dough. Then close all the around nearly 1 cm. Don't forget to make small holes with fork in the dough. Then cook it, 170 degree oven 10-15 minutes.

when taking out the galette out of the oven, put in it egg yolk, cheese, pepper, olives.. what you want. then cook all of them sice the cheese is melting in the oven.

Bon Apetit..

Etiketler: , , , , , , , , ,