Sütlü - Ballı köy ekmegi / Turkish rustic Bread with Milk and Honey


İlk defa ekmeğimin tarifiyle oynamaya karar verdim. Sütün ekmeğe lezzet kattığını biliyordum. Bu sefer karışımdaki sıvı miktarımı değiştirmeden, suyun 1/3 ünü süt olarak koydum. İçine bir tane de yumurta ekledim, çok güzel bir kabuk rengi ve içi yumuşacık oldu, dayanma süresi de uzadı diyebilirim. Çok lezzetli bir ekmekti. yine köy ekmeği tadında olsun diye, tahıllı un karışımı ile yaptım. Tek sorun ekmek çok kabardı, makinenin kapağına yapıştı. Bir dahakine buna da bir çözüm bulmaya çalışacağım:)Sütlü - Ballı Köy Ekmeği 

200 ml su (ılık)
100 ml süt (ılık)
1 yumurta
3 yemek kaşığı tereyağ
1.5 küçük ölçü kaşığı tuz
1 küçük ölçü kaşığı şeker
3 ölçü kabı (450 gr.) beyaz un
1 ölçü kabı(150gr) tahıllı un
1 tatlı kaşığı bal
1½ küçük ölçü kaşığı instant maya (Dr. Oetker kullanıldı.)
Yapılışı:

1.   Makinenin ekmek pişirme haznesini makineye yerleştirin. Sonra pişirme haznesine pervaneyi takın.  Makineyle  birlikte gelen  kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye suyu ve sütü koyunuz. Tereyağını ve balı ekleyip, içine yumurtayı kırınız. Bir kapta, her iki unuda eleyip, karıştırınız. Unun yarısını bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Unun üstüne tuz ve şekeri homojen bir şekilde serpiştirin. Kalan unu da hazneye ekleyiniz.Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin. 

2.   Ekmek yapma makinesinin kapağını kapayın.

3.   "Köy ekmeği" yapma seçeneğinde, büyük ekmek "II" ayarı seçilerek, orta derece pişirme ayarı seçilir. Makineyi çalıştırın. (köy ekmeği seçeneği 3.5 saatlik bir program)

4.   10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.
  
5.   Pişme sinyalinden 10 dakika sonra, eldiven ile yoğurma kabı hazneden çıkartılır. Ekmeğinizi hazneden çıkartıp, alt kısmından karıştırma aparatını çıkarmayı unutmayınız. Makinenin yanında uzun bir çubuk çıkacak, bunun yardımı ile ekmeğinizin içinden çıkartabilirsiniz. Metal oldugundan sıcak olabilir, çıplak elle tutmamaya özen gösterin.

Afiyet olsun..

It is the first time that I have decided to change my recipe. I know, adding milk in the bread makes taste better. I haven't changed the all amount of liquid, I changed the ratio of water and milk. Also add one egg, in the recipe. The result is perfect and bread crust colour is good. One problem is it was swelled too much and touch the cover of machine. I lost the perfect shape of the top:( But the taste is perfect.

 
Receipe for Milk and Honey Turkish rustic Bread;


200 ml warm water
100 ml warm milk
1 egg
1 big scalebutter
1 teaspoon honey
3 cup white flour (450 gr.)
1 cup whole grain flour (150gr.)
1.5 small scale salt
1 small scale sugar
1½ small scale instant yeast

  1. Take the machine baking chamber on  the kitchen bench, and control the propeller that is settled correctly. Then place the baking chamber in the machine. Put the water and milk into the chamber with the apparatus that comes with the machine.Add th butter,honey and egg. First flour dressing and mix together both type of flour in a bowl.Then, stir in the flour with a spoon, sprinkle half of the flour on water to cover.Sprinkle salt and sugar homogeneously on the flour. Add the remaining flour in the chamber. make a small hole in the flour and add the instant yeast
  2. Close the cover of machine.
  3. Choose the "" from program function and big bread "II" option, arrange  browning crust "medium" and start the machine.(I used Arçelik K-2705, option 2 for program function is turkish rustic bread, time takes 3.5hours)
  4. 10 min.after the starting the mixture, check the structure of dough. It should be like a dough ball. If it sticks around the chamber too much, add 1 spoon flour, or if it looks so hard and stuck into the chamber add 1 spoon of water. 
  5. After 3 hours later, when the bread is ready, you can wait 10-15 min. to take out the bread. Take the chamber out of the machine with kitchen gloves and be careful it is hot! Remove the bread from the baking chamber and not forget to remove the mixture apparatus inside the bread. There is a rod that comes with the home bread baking machine. You can use it, but be careful again not to touch the rod without gloves.
Bon Apetit..

Etiketler: , , , , , , ,