AA (Akademisches Auslandsamt),

Siegen - Almanya

06:12 yesimdusova 9 Comments


Siegen - Panoramik
Haftasonu, üzücü bir haber aldık ve bu hafta yemek yerine, biraz geziyle devam etmekte fayda var. Almaya'da erasmus dönemimde yaşadığın, ufak şehirden bahsetmek istiyorum. Ben gitmeden önce internette çok aratmama rağmen, bir yazı bulamamıştım. Bu şehrinde kayıtlara geçmesini istiyorum. Genelde öğrenci şehri olan Siegen, Köln'den tren ile 2 saat uzaklıkta, Almanya'nın nadir dağlık bölgelerinden biri. İstanbul gibi tepelerden oluşan, bir tepe de. Das Obere Schloss ( Çok güzel bir park ve müze), diğer tepede üniversitenin aldığı, doğasıyla hayran kalınacak biryer.Uzun süre insan burada yaşabilir mi bilmiyorum ama ben 1 sene kalmaktan keyif aldım. Almanya'nın suyundan mı havasından mı bilmem ama 10 kilo da verip döndüm:) Tren ve otobüs saatlerinin düzeninden, otobüsü kaçırmamızdan yada türlü sebeplerden sürekli yürümek zorunda kalmamında etkisi büyük tabi.SIEGEN ZOB'TAN NIKOLAIKIRCHE - OBERE SCHLOSS


Şehrin, 2 merkezi var;Siegen ZOB ve Weidenau, marketler ve Siegen ZOB ta birtane de alışveriş merkezi bulunuyor. Almaya'nın düzenli yapısındandır ki, büyük şehirde bulabileceğiniz birçok mağazayı küçük şehirde de bulursunuz, bir çok şey aynı şekilde konumlandırılmış gibidir. Şehrin merkezi Siegen ZOB a tren ile ulaştığınız da, istasyonun çıkışında otobüs durağı ile karşılaşırsınız, otobüs saatleri genelde dakiktir, kaçırdınız mı en az yarım saat beklemek zorunda kalırsınız. Buradan heryere otobüs bulmak mümkün. Sağda alışveriş merkezi, ileride şehrin en çok tercih edilen, keyifli bir mekanı olan Cafe Barcelona bulunmaktadır. Özellikle gençlerin sık gittiği bir yer. Durağın hemen karşısındaki sokakta mağazalar, kitapçı ve hemen köşede ünlü bir bar olan Plan-B bulunmaktadır. Müzikleri, gelen insan kalitesi, mekanı ile oldukça güzel eğlenebileceğiniz bir yer. Geceleri ışıkları ile şehri canlandıran,Apollo Theater ve çevresi geniş ve yazın oturmak için keyifli bir yer.  Bu sokaktan ilerlerken sizi arka caddeye atar ve köşede H&M yi görmemek, görünce de alışveriş yapmamak olmaz:) Mağazanın hemen yanındaki dik yokuştan yukarı çıkınca, Altstadt' a ulaşacaksınız. Ayrıca yine sağda, Karstadt adında, YKM benzeri bir alışveriş merkezi var. Hem kaliteli hemde pahalı ürünler bulunur.

Nikolaikirche

Çevresinde, Postamt, AA (Akademisches Auslandsamt)(özellikle erasmus öğrencileri için önemli bir yer) bulunmaktadır. Oldkça dik yokuştan yukarı çıkınca, Nikolaikirche ve Rathaus(Belediye binası) gözünüze çarpacaktır. Akşam güneş batarken, kilisenin merdivenlerinde oturup birşeyler içmek çok keyifli. Altstadt'a gezinmek, tarihi yaşamak, herkesin kapısının önündeki süslere hayran kalmamak elde değil.
Obere SchlossWEIDENAU'DAN UNIVERSITAT SIEGEN'E
Weidanau merkezde ise, üniversiteye daha yakın olan diğer tren istasyonu ve otobüs durağı bulunmaktadır. Siegen ZOB tan gelen, cadde buradan devam ederek, Üniversitenin sanat fakültesine oradan sonra daha da devam etmektedir. Şehri yakınlarındaki Olpe'ye otobüs ile ulaşım mümkün olup, piknik yapıp, yürümek için harika biryer.

Tabi şehre ismini veren, heryerde biralarını sembolünü gördüğünüz, Krombacher'den bahsetmemek olmak. Eski bir biraz fabrikasının genişlemesi ile çeşitli biralar üreten fabrikayı, günübirlik gezmek ve sonunda da sınırsız bira servisi ile her ürünü tatmak ve keyfini çıkarmak mümkün. Hayatımda içtiğim en güzel çeşme suyu bu şehirde. Biranın kalitesinde de çok etkisi olan su, çok güzel. Çeşme suyu içebilmek bizim için hayal bir durum:)


Kısacası Siegen zaman zaman özlediğim, zaman zaman sıkıldığım anılarımda kalan, büyük ihtimal bir daha gidemeceğim anılarımda kalan birşehir..


Obere Schloss


9 yorum:

 1. Almanya eşimin halası Almanyada...
  gitmeyi çok istiyoruz...
  hem ziyaret-hem de gezme tozma yaparız :)
  fotolar çok güzeldi...
  severek baktım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya yılbaşı döneminde yada baharda mutlaka ziyaret edin..:)

   Sil
 2. filmler yeni ondan tarihlerini yazmadım.
  ya vizyondaki ya da vizyondan yakınlarda çıkmış filmleri yazıyorum.
  eski film, yani bikaç yıllık film yazarsam tarihini yazıyorum zaten.
  blogumdaki bütün filmler 2012-2013.
  bütün kitaplar da ocak 2013'te yayınlanan.
  müzikler de hep 2012-2013.
  yani ikisi de çok yeni.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim bilgi için, merak ettiğimden sordum. Herşey çok yeni ozaman:) izleyincede yorumlarımı bırakıcam..

   Sil
 3. iyi olmuş bak yazdığın öğrendik işte.
  erasmusla gitmiştin ha ne güzel.
  sakin huzurlu bir şehire benziyor.
  eh genelde anıların tatlıdır ama yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
 4. Sanırım erasmus staj kapsamında bende siegen şehrine gideceğim 2 aylık bir süreyle. Orda kalacağım yeri kendim ayarlacağım ve tahmin edersinizki herhangibir bilgim yok. Eğer sizin bilidğiniz uygun fiyatlı kalabileceğim yurtlar varsa öğrenebilirmiyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Bürbach adlı yurtta kalmıştım (http://www.sw-siegen.de/html/kontakt.htm), yurt fiyatları iyiydi.Elektrik,su herşey dahil şeklinde odalar ve iki odaya ait bir tuvalet,banyo ve mutfak var. 5-6 kişinin ortak kullandığı odalar mevcuttu. Engsbachstraße diye üiversiteye daha yakın bir yurt var. Genelde dışarıdan gelen öğrenciler bu iki yurtta kalıyor. Birde international öğrenciler için Siegende oluşturulmuş bir facebook grubu (https://www.facebook.com/groups/16688881028/?multi_permalinks=10154526112796029&notif_t=group_highlights&notif_id=1460028322820280 / International students in Siegen) var, gruptakiler size daha detaylı yardımcı olabilir. Bazen de evine arkadaş arayan insanlar oluyor. Sizde kendiniz için uygun olanı seçebilirsiniz. Bürbach için şehir merkezinden otobüse binmeniz gerekiyor. Yurtlar genelde şehir merkezinden uzakta, üniversiteye yakınlar. Sormak istedikleriniz olursa lütfen yazın. Sevgiler.

   Sil
 5. Merhabalar
  Erasmusla öğrenim için gitmeyi düşünüyorum ama sitede bir yazı okudum b1 düzeyinde Almanca sertifikası istiyorlar diye bu sadece prosedür için mi yoksa zorundalık mi bir fikriniz var mı?

  YanıtlaSil
 6. Aslında siegen e 2 kez gittim daha sonra fotoğraflarını sitemde paylaşırken internette siegen hakkında yazan birileri var mı derken size rastladım teşekkürler keyifle okudum.

  YanıtlaSil