Keyfe Keder Tost


     Yeni yılın ilk yazısı ve bizim ilk lezzetimiz. Yeni bir yıla güzel bir kahvaltı ile başlamak.. Herkese mutlu, güzel ve sevdikleriyle beraber, hayallerini gerçekleştirebileceği bir yıl diliyorum.
     Aslında buna tost demek biraz haksızlık:) geç kalktığımız pazar kahvaltılarımızın vazgeçilmezi oldu. Hatta içine tavuk yada kırmızı et koyarak (julyen dogranmış), güzel bir akşam yemeği bile olabilir. Et ile de denedik gayet güzel oluyor. Ben kırmızı etli biberi çok seviyorum, karamelize olmuş soğan ve bol kaşar peyniri ile harika bir tat oluyor. Hem iştah açıcı hem pratik.
     Öncelikle tost makinenizin içini biraz yağlayıp, soğanlar yardımı ile yüzeye dagıtabilirsiniz. Soğanları halka halka, biberleride julyen (ince ve uzun) doğrayınız. Tost makinesinin ızgara ayarında öncelikle bütün malzemleri pişiriyoruz. önce soğan ve biberleri, en son sucugu koyarsanız, sucuklar kurumaz. Et ile yapıcaksanız, etleri önce koymakta fayda var, pişmesi biraz uzun sürüyor.

     Bütün iç malzemeler pişince, tortilla ekemeğini (lavaşın biraz daha kalını) bütün malzemelerin üzerine bir güzel bastırıp, yağını çekmesini sağlıyoruz. Tortillanın iç yüzeyini,domates sosu koyup, yüzeye dağıtıyoruz(ben içine birazda acılı ketçap ekliyorum), daha sonra iç malzemeleri ekleyip, ikiye katlayarak, tost makinesinde dışı çıtırdayana kadar ısıtınız.
İçine bol kaşar peyniri, çeçil peyniri koyabilirsiniz. Sevdiğiniz baharatlar ile tatlandırabilirsiniz.


İçindekiler;

Kırmızı etli biber,
Halka doğranmış soğan,
Tercihe göre sucuk, et..
Kekik, nane vs..
Domates sosu (ev yapımı kullandım, daha lezzetli oluyor.)
Dilimlenmiş kaşar peyniri, (tercihe göre çeçil peyniri, parmesan.. )İt is not a fair to call it a toast. It is our irrevocable for late sunday breakfast. Also you can use white or red meat and prepare a nice dinner. We tried it with red meat, taste was delicious. I like red pepper with caramelize onions and cheese.. Perfect match and taste.

Firstly, grasing the surface of toaster, use onions for grasing. Onions should be cutted round shape, peppers shoul be cutted julienne (long, thin slices). Toast the ingredients except cheese in the toaster by grill mode. Put the sausage at the end not to dry. If you use meat, it takes time to cook, so put them with the onions.
 
Finally, when the ingredients are cooked, press the ortilla bread on the toaster to take the oils and taste, then grase the surface of tortilla with tomatoes sauce. I will add a little bit hot ketchup. Put all the ingredients and add the cheese inside the tortilla bread then make it half and toast again.

You can use more cheddar cheese or parmesan and make the taste richer with spices.

Ingredients;

Red pepper,
Round shaped onions,
Depens on the prefer sausage, red or white meat..
Species (mint, thym..)
Tomatoes sauce (I prefer hand made)
Sliced cheddar cheese or parmesan
Etiketler: , , , , , , , , , ,