Pesto


Erasmus dönemimde basilikum ile tanıştım. Bizim fesleğen olarak bildiğimiz ama uzun yıllar anneannemin bize sadece kokulu bir bitki olarak tanıtmasından(sivrisinekleri kaçırması için yazın masa da dururdu), yenebileneceğini sonradan öğrendim. Ev de yetiştirmekten ve yemeklerde kullanmaktan büyük keyif alıyorum. Peynirle, makarnayla,salata ile, günün her öğününde tat yada süsleme amaçlı kullanır oldum. Kısa bir süre önce, camın önünde beslediğim fesleğenlerim hastalık kaptılar ve kurudular. Bu haftasonu yenisini ektik, bakalım çimlenip büyümesi ne kadar sürücek.

Bu sezonda ve birçok markette bulması zor bir bitki. Bir markette taze yaprakları görünce hemen aklıma pesto sos hazırlamak geldi ve gerekli malzemeleri alıp, en sona fesleğeni bırakınca, markette bitmişler:( daha sonra az da olsa bulup, sosu hazırladım. Kendi yetiştirdiğim fesleğenler ile hazırlamayı dört gözle bekliyorum.Fesleğen pişirildiğinde tadını çabuk kaybettiğinden yemeklerde genelde en son, tat ve koku verici olarak kullanılır. Pestomuzu hazırlarken, özellikle peynir ve fesleğen yaparaklarını karışık şekilde ince ince doğrayınız, araya sarımsak ve fıstıkları da ekleyiniz. Elde doğramak, tadların birbirine daha iyi karışmasını ve suyunu çıkarmadan bitkinin doğranması sağlıyor. Bu şekilde daha lezzetli olduğunu düşünüyorum ama pratik olması açısından hepsini mutfak robotundan da geçirebilirsiniz.

Ben taze olarak ufak bir demet bulabildiğimden, malzemeleri arttırarak, daha fazla hazırlayıp, poşetleyerek derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

 
Malzemeler

2 demet fesleğen,
5 diş sarımsak,
25 gr. dolmalık fıstık (1/4 su bardağı)
6 adet ceviz,
200 gr. parmesan peyniri
80 ml zeytinyağı (1/3 su bardağı)
1 çay kaşığı tuz

Tavada  dolmalık fıstık ve cevizleri 5-8 dk. arası kahverengi olana kadar kavurun. Sarımsak tadını baskın istiyorsanız ufak bir parça dilimlenmiş sarımsak atıp, tavada onuda kavurursanız, kokusu daha baskın olur.

Önceden yıkayıp, kurutulan fesleğen yapraklarını ve parmesan peynirini doğruyoruz. Kavurduğumuz dolmalık fıstık ve cevizleri de ekliyoruz. Sarımsağıda ekleyerek, ufak ufak doğramaya devam ediyoruz. Hepsi birbirine karışıp, macun kıvamına gelene kadar elde doğruyoruz. Tuız ve zeytinyağı ekleyip iyice karıştırıyoruz.Doğrama işlemi zor geliyorsa veya vaktiniz yok ise, bütün malzemeleri el blender ı ile karıştırıp, ezme(macun) kıvamına getirebilirsiniz. Bunun içinde, fesleğen yapraklarını, sarımsağı ve zeytinyağını ekleyip, karıştırın ve üzerine kavurulan dolmalık fıstık, ceviz, tuz ekleyip, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Pesto artık hazır..

Not: Tarifi 2. pesto denemem ile beraber Haziran 2013 tarihinde, tarifteki mikatarları, taze fesleğen bulmam ile arttırıp, yeniledim.

Afiyet olsun..


I met with basilikum during my erasmus time, in German.  during long years, I knew it only a balsamic plant that my grandmother use it to far away the fly. I enjoy the growth it at home and use in all kind of foods such as with cheese, pasta, salads.. But my plants wilts and die:( These weekend we bought new one and plant, we will learn how long does it take to grown up.

It can be hard to find it in these season and mny markets. I saw a fresh bouquet in a market, then I decided to make pesto and bought all ingredient, postponed the basilikum. Ofcourse they are consumed :( anyway I found a small bouquet and prepared my sauce. I'm exiceted to make a new pesto sauce with my fresh plants:)

Basilikum lost its taste easily when you cook it, so it shoul be used finally in above the food to enhance the taste and smell. The most important point is chopping all ingredients by hand. blending all the things makes a homogenous paste. I think to chop the basil leaves with other ingredients cause a good taste, of course it is more pratical to blend them. It is a choice.I found just a fresh small bunch of basil, you can make more pesto and keep in the deep freezer.


 

Ingredients

2 bunch of basil leaves,
5 cloves of garlic,
25 gr. raw pine nuts
(1/4 cup),
6pieces raw walnuts,
200 gr. Parmesan,
80 ml olive oil
(1/3 cup),
1 teaspoon salt.

Fistly, dry walnut and pine nut in the pan until they are getting brown. If you like garlic taste heavy, put a small piece of garlic in the pan and dry it to obtain roasted fragrances.

Chop the basil leaves (that are washed and dried before) with parmesan by hand, add the brown walnut, pine nuts and garlic, continue chopping until to obtain paste. Finally add the olive oil and salt, mix all the paste, then pesto is ready.

If you think chopping by hands is hard or you don't have enough time, you can use a blender to mix all the ingredients. Add tha basil leaves and garlic with olive oil in the mixture and mix them, then add the roasted walnut and pine nut,salt continue mixing until get a paste. Pesto is ready..

Note: I update mt pesto recipe, June 2013 with the fresh basilikum leaves.

Bon Apetit..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,