Sufle - Souflé


Evde sufle de mi yapılır ne gerek var diyenleri duyar gibiyim. Aynı tadı yakalayabileceğimi düşünmemiştim. Birazcık zahmetli görünse de hem yaparken hem yerken çok eğlendik. Kolay gelsin..

SufleMalzemeler ;

3 adet yumurta
1/2 su bardağı toz şeker (100gr.)
1 su bardağı bitter çikolata (150 gr.)
2 yemek kaşığı tereyağ (30gr.)
2 yemek kaşığı un (25gr.)
  1. Bir kapta yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı kaplarda, çırparak iyice köpürtün, beyaz kısmına şeker ilave edip, karıştırmaya devam edin, sonra yumurtanın sarısınıda karışıma ekleyip çırpmaya devam edin.
  2. Ben-mari usülü - Kaynayan suyun üzerine, sos tenceresini yerleştirerek buharında eritme işlemi- tereyağ ve çikolatayı erimeye bırakın. ( biz çay makinesinin üzerine yerleştirip, buharında yaptık. oldukça pratik bir yöntem, hem su çabuk kaynamış oluyor, hemde hızlıca eriyor:))
  3. Eriyen çikolata ve tereyağını karışıma ekleyip, un ilave edip, sufle kaplarına paylaştırınız. sufle kaplarının içini biraz yağlamayı unutmayınız.(4 adet sufle çıkıyor.)
  4. 180 0C de önceden ısıtılmış fırında, 10-12dk arası pişiriniz. Sıcakken yiyiniz, çok bekletirseniz çökebilir.;)
Afiyet olsun!..

Souflé


Ingredients;

3 eggs,
100  gr. granulated sugar
150 gr. bitter chocolate
30 gr. butter
25 gr. flour
First of all, egss should be seperated and mixed distincly. after both part is mixed well, put together and continue to mix,

Melt the butter and bitter chocolate together in ben-mari style. (ben-mari style require boil water in a large pot and put a pan on the top of that pot.)

Mix all the ingredients, eggs and sugar mixture with melting butter and chocolate together and add the flour into the mixture. share the mixture in soufle pan that is covered with a butter before it. ( 4 piece of pan)

Set the oven 180 0C and heat it before and cook the soufle nearly 10-12 min. Eat when it is warm.Enjoy your meal..

Bon Appetit!..


Etiketler: , , , , , , , , ,